zobaczył

Zobaczył też, jak uboga jakaś wdowa wrzuciła tam dwa pieniążki

(Łk 21,2)

Wypatrzył ją bez trudu, znalazł ją wzrokiem serca. Jego serce wybiegło ku niej i rozpoznało ją od razu w tym, co najważniejsze, a co niewidoczne dla oczu. Mimo że św. Łukasz znajduje dla niej słowo „jakaś”, czyli jedna z wielu, dla Jezusa nie była anonimowa. Nie była także uboga. Zachwycił się nią jak perłą.

Tak zaskakujące jest Jego spojrzenie, tak bardzo w poprzek trendom. To dobra wiadomość dla nas. Nawet jeśli bywa, że czujemy się pominięci, sami, może nawet lekceważeni i na marginesie „światowej wagi” spraw, Jego pełen pokoju wzrok spoczywa na nas. I dostrzega każdy odruch serca, każdy okruch miłości – także wtedy, gdy zdaje się nam, że w ubóstwie swoim mamy tak niewiele do zaofiarowania.

M

2 thoughts on “zobaczył

  1. „Nie była także uboga”. Nie była? Właśnie była, i to w tym fragmencie jest dwukrotnie zaznaczone. Była uboga, to – jak tłumaczą niektórzy – znaczy, że wszystko miała u-Boga. I dalej – oddała na potrzeby świątyni „wszystko, co miała na swe utrzymanie”. Jeśli jesteśmy ubodzy, mający wszystko u-Boga, to jesteśmy bardzo bogaci. Ileż można rozdać przy pomocy łaski Bożej?
    Właśnie dlatego Jezus „zachwycił się nią, jak perłą”. Ona wszystko miała u Niego. Znał ją. Czy i mnie Pan Jezus zna tak dobrze, jak tę wdowę…?

    • Dziękuję za piękny komentarz. Szczęśliwy, kto ma wszystko u Niego.

      „Nie była uboga” – bardziej chodziło w sensie takim jak Łk 12,21: „Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem”. Mimo że wszystko mamy od Niego. 🙂 Zewnętrzny pozór, albo niepozorność, i piękno wewnętrznej prawdy – czyli „bogactwo”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s