sztuka wizualna

Jadąc autem mijam billboard reklamujący bikini. Michał Anioł nie wyrzeźbiłby lepiej, wszystko na swoim miejscu. Zwłaszcza brzuch, płaski jak deska do prasowania, ogłasza światu ideał ciała bez śladu macierzyństwa. A przecież jest mieszkaniem zbyt ciasnym, by  znaleźć w nim „przestrzeń życiową.”

Powinnam podziękować sklepowi, który zainwestował w reklamę. Bo zaczynam myśleć z wdzięcznością o wszystkich ciążowych rozstępach i o centymetrach w pasie, co mimo reżimu nie skrócą się nigdy do figury nastolatki. Bo wszystkie te znaki na ciele przypominają mi największą tajemnicę mojego życia: że można u siebie dać schronienie komuś, kogo przed chwilą jeszcze nie było.

I myślę, ile kłamstwa w tym wizualnym ideale kobiety, którą by można liczyć na sztuki i sprzedawać w sklepie razem z bikini. I myślę też, o ile byłybyśmy wewnętrznie bardziej wolne i bogate, gdyby nie rozdawano za darmo takich obrazków.

Małgosia

1 thought on “sztuka wizualna

 1. Co prawda to prawda, ale…
  Ja z rosnącym uśmiechem na twarzy czytałam ten post. U mnie – wszystko na odwrót: brzuch „płaski jak deska do prasowania” spódnice generalnie trzymają się na biodrach, nie chcąc otulać krągłości typowych kobiecie. Nie wiedzieć czemu taki kaprys natury chyba bo efekt absolutnie nie zamierzony, rzekłabym wręcz że zdecydowanie niepożądany (no bo jak mąż ma się przytulić do deski?) 😉
  Jedyny plus – rozstępów sztuk zero. Zero absolutne 😉
  No i czuję lekkie zakłopotanie starając się tłumaczyć z przekonaniem wszelkiej maści niedowiarkom, że moje rachityczne ciało dało życie czterem fantastycznym facetom, którzy na obecną chwilę mają razem 30 lat 🙂
  I oczywiście ich naturalnie wykarmiło, o czym ja sama patrząc w lustro nie dowierzam :))
  Mój mąż za to mawia, głaszcząc się z zadowoleniem po mięśniu piwnym, że po dzieciach mu zostało…
  Pan Bóg ma jednak humory….
  :))))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s